Azjatycki miszmasz – Chińskie historyki.

Ostatnimi czasy coraz popularniejsze stają się chińskie dramy historyczne. Trzeba powiedzieć, że wiele z nich ma swój specyficzny klimat, który nie każdemu przypadnie do gustu, jednak nie da się nie zauważyć, że grono fanów tych dram rośnie.
Gdy ja przeglądam różne zagraniczne strony i trafiam tam na jakieś chińskie historyki, to pierwsze, co przykuwa mój wzrok, są piękne okładki. One naprawdę zachęcają, aby kliknąć i zobaczyć, co to takiego. Mimo iż to nie do końca mój gatunek, klikam i z ciekawości sprawdzam, co kryje się pod tą okładką. Tym, co mnie odpycha od chińskich dram historycznych, są efekty specjalne. Często są dość kiepskiej jakości, wyglądają sztucznie, a nawet momentami śmiesznie. Jednakże czasem pod tymi efektami kryje się naprawdę dobra historia, którą chętnie się ogląda. Dlatego też przeszukałam zagraniczne strony w poszukiwaniu chińskich historyków, które przypadły do gustu tamtejszym użytkownikom. Wybrałam te dramy, które ostatnio były na topie, mając nadzieję na to, że gust dramomaniaków z zagranicy pokrywa się z naszym. Niestety, żadna z poniżej prezentowanych dram nie ma swojego polskiego tłumaczenia. Ale kto wie? Może, jeśli wyrazicie nimi zainteresowanie, znajdą się tłumacze, którzy przygarną któryś z tytułów.

NIRVANA IN FIRE

Początek emisji: 19.09.2015 r.
Gatunek: historyczna, polityczna, romans, dramat, adaptacja powieści
Liczba odcinków: 54
Nadawca: Dragon TV

Opis:
Podczas wielkiego niepokoju w Chinach, wybucha wojna między feudalnym Północnym Wei i dynastią Południowego Liang. Generał Lin Xie zabiera na pole walki swojego jedynego, siedemnastoletniego syna, Lin Shu. Liang walczy skutecznie z armią Wei. Jednakże polityczny rywal generała Lin Xie’a oskarża go o celowe spowodowanie śmieci 70 000 żołnierzy armii Chiyan. Lin Shu’owi udaje się ujść z życiem dzięki pomocy lojalnego podwładnego. Dwanaście lat później, Lin Shu ustanawia porozumienie Jiangzuo i wraca do stolicy jako wódz Mei Changsu. Czy Mei Changsu uda się ochronić swoich ludzi, kiedy siły Północnego Wei zaatakują ponownie?
Drama jest adaptacją powieści Hai Yan pt. “Lang Ya Bang”.

 THE PRINCESS WEI YOUNG

Początek emisji: 11.11.2016 r.
Gatunek: historyczna, akcja, romans, adaptacja powieści
Liczba odcinków: 54
Nadawca: Dragon TV

Opis:
Północna Dynastia Wei została zniszczona w ciągu jednej nocy, osierocając jedynie ukochaną księżniczkę Feng Xin Er. Mimo iż wyrwała się z sideł śmierci, przypadkiem wkracza na terytorium wroga. Nie mając wyjścia, księżniczka podaje się za Li Wei Young, córkę premiera. Kobieta napotyka na swojej drodze wiele trudności, jednak wykorzystuje swoją mądrość i poczucie sprawiedliwości, dzięki czemu staje się potężną kobietą. Właśnie te przymioty wabią do niej dwóch mężczyzn – Tuobę Juna i Tuobę Yu. Pierwszy z nich jest dobrze wykształconym i uprzejmym księciem, który jest faworyzowany przez króla. Natomiast drugi jest oziębłym i inteligentnym księciem, któremu zależy tylko na władzy. Czy Wei Young uda się pomścić swoją rodzinę, znajdując się na terytorium wroga?
Drama jest adaptacją powieści Qin Jian pt. “The Bastard Daughter is Poisonous”.

GENERAL AND I

Początek emisji: 02.01.2017 r.
Gatunek: historyczna, akcja, romans, ekranizacja manhwy
Liczba odcinków: 62
Nadawca: Hunan TV

Opis:
Bai Ping Ting żyje w męskim świecie i jest służką na dworze Jing Anu. Przez całe życie usiłowano wpoić jej zasadę, że cnotą kobiety jest ignorancja. Jako że Bai Ping Ting wiedzie życie lepsze od niejednej zamożnej kobiety, a w dodatku jest niezwykle inteligentna, nigdy nie żyła w zgodzie w wpajaną jej zasadą. Kobieta jest tak genialnym strategiem wojennym, że została nazwana “Żeńskim Zhu Ge”. Jej inteligencja i piękno przyciąga uwagę niepokonanego generała – Chu Bei Jie’a, który to zakochuje się z niej od pierwszego wejrzenia. Mężczyzna nie wie, że Bai Ping Ting jest genialnym strategiem, służącym księciu He Xia. Po pewnym czasie miłość zostaje wystawiona na próbę, gdyż cztery państwa: Jin, Yan, Liang i Qin prowadzą wojnę, a Bai Ping Ting jest strategiem jego wroga. Przeznaczeniem tej dwójki nie jest miłość, a zabicie siebie nawzajem. Czy pomimo przeciwności losu, a także skrywanych sekretów uczucie pomiędzy generałem a służką przetrwa?
Drama jest ekranizacją manhwy pt. “A Lonesome Fragrance Waiting to be Appreciated”.

TEN MILES OF PEACH BLOSSOMS

Początek emisji: 30.01.2017 r.
Gatunek: historyczna, fantasy, melodramat, romans, adaptacja powieści
Liczba odcinków: 58
Nadawca: ZJTV

Opis:
Po wyniszczającej wojnie nieśmiertelne plemię zapłaciło wysoka cenę za ujarzmienie demona. Siedemdziesiąt tysięcy lat później tenże demon oswobodził się, a Bai Qian została wysłana do królestwa śmiertelników, aby zgładzić demona. W świecie śmiertelników spotyka Ye Huę i zakochuje się w nim. Su Jin, która jest zazdrosna o Ye Huę, celowo wywołuje serię nieporozumień pomiędzy dwójką zakochanych, które to doprowadzają do tego, że Bai Qian traci wzrok. Kobieta myśli, że Ye Hua ją zdradził i jest tak zdewastowana, że rzuca się z tarasu Zhu Xian. Na jej własne życzenie zostaje pozbawiona wspomnień i zapomina o Ye Hui. Setki lat później ta dwójka spotyka się ponownie, ale już jako bóstwa. Inne życie, inny świat, ale Ye Hua pomimo wszystko rozpoznaje ukochaną. Bai Qian z kolei nie pamięta go ani nic do niego nie czuje. Trzy życia, trzy różne światy, ona i on. Czy uda im się w końcu być razem?
Drama jest adaptacją powieści Tang Qi pt. “Ten Miles of Peach Blossoms”.

Muszę przyznać, że tłumacząc te opisy, zaintrygowały mnie niektóre tytuły. Jestem niezwykle ciekawa waszej opinii o przedstawionych powyżej dramach. Lubicie tego typu dramy? A może coś wam w nich przeszkadza? Podzielcie się swoim zdaniem na ten temat.

Przygotowałam też dla was sondę. Chętnie dowiem się, którą z tych dram chcielibyście obejrzeć.
Niestety, ale poprzednia sonda miała limit. 
Wyniki do tej pory przedstawiały się tak:
Nirvana in Fire – 8, The Princess Wei Young – 28, General and I  – 26, Ten Miles of Peach Blossoms – 9.
Doliczę tę ilość głosów do nowej sondy.
Sonda tutaj.

3.7 3 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
wioletta
4 lat temu

Zawsze broniłam się przed dramami chińskimi ,są one dla mnie za ciężkie ,no i ten ich język. Jednak zważywszy na to że mój ulubiony gatunek to historyki ,to skuszę się w drodze wyjątku.Zainteresowały mnie dwa tytuły -The Princess Wei Young i General And I 🙂

Polciasl
Polciasl
4 lat temu

Uwielbiam chińskie historyki, z początku nie mogłam przyzwyczaić się do języka ale z każdym nowym odcinkiem czy dramą zakochiwałam się coraz bardziej. Jak ja płakałam przy tych zwrotach akcji jak oglądałam Ten miles of peach blossoms, oczywiście bardzo gorąco polecam. Gorzej oglądało mi się The princess wei young, historia nie urzekła mnie tak samo jak w Eternal love. Pomału zbieram siły na General and i chociaż muszę przyznać, że najbardziej czekam na Siege in the fog ale premiera znowu się przesunęła tym razem na czerwiec.

butterfly510
butterfly510
4 lat temu

Zwykle nie oglądam chińskich produkcji ale chętnie obejrzę NIRVANA IN FIRE i THE PRINCESS WEI YOUNG

Agator
Agator
4 lat temu

nic nie przebije k-dram

Aniak
4 lat temu

Jak na razie obejrzałm kilka chińskich filmów historycznych i urzekła mnie scenografia i fabuła. Natomiast te efekty specjale to już nie moje klimaty. Do języka można sie przyzyczaić. Po obejrzeniu kilku filmów i seriali juz uszy nie bolą:) Seriale chińskie jak najbardziej i nie tylko historyki. Trzymam kciuki za ekipę DQ.

Violet8919
Violet8919
4 lat temu

Mam nadzieję na ten Miles of peach blossom oglądam po angielsku Ale to nie to samo