Zabrałam się za tę dramę, gdyż dawno temu już oglądałam jej zwiastun i bardzo mnie on zaciekawił, miałam przeczucie, że to może być coś godnego uwagi. Niestety premiera dramy była wiele razy przesuwana i trudno się było doczekać, ale ostatecznie została w końcu emitowana i mogłam zweryfikować swoje przypuszczenia. Pozwolicie, że nie przetłumaczę tytułu, gdyż straci on cały swój urok. Pozostańmy przy “Siege in Fog”.

Informacje:

Drama jest adaptacją powieści “Too Late to Say I Love You”, autorstwa Fei Wo Si Cun. W 2010 roku powstała już 36-odcinkowa drama na bazie tej powieści i wówczas nosiła taki sam tytuł jak powieść. Akcja “Siege in Fog” jest osadzona w jakimś prawdziwym okresie historycznym, natomiast jest to w większości fikcja i nie sądzę, aby historia zahaczała o jakieś prawdziwe postaci historyczne. Drama została zakwalifikowana do gatunków: romans, historyczna, dramat, wojenna. A jej emisja rozpoczęła się drugiego marca 2018 roku.

Fabuła:

Historia przedstawiona w dramie rozpoczyna się już dwa lata po ślubie głównych bohaterów – Qing Sang i Yi Lian Kaia, dlatego, gdy włączamy pierwszy odcinek, zostajemy wrzuceni w sam środek akcji. Trudno jest nam się w sumie zorientować, o co tak naprawdę chodzi. Tutaj pomoże nam zapoznanie się z początkiem książki. Ja właśnie tak zrobiłam i każdemu polecam, bo wtedy dopiero rozumiemy, co doprowadziło do obecnego stanu rzeczy z dramy. Książka zdradza nam, jak doszło do małżeństwa głównej pary. Yi Lian Kai jest przedstawiony jako bogaty podrywacz, którego nie obchodzą synowskie obowiązki, gdyż ma przykładnych, utalentowanych starszych braci. A przynajmniej za takiego uważają go ludzie. Mężczyzna zakochuje się w córce oficera wojskowego, czyli właśnie w Qing Sang. Jednakże kobieta ma już ukochanego i nie zamierza wychodzić za mąż za Yi Lian Kaia. Wszystko zmienia się, gdy jej ukochany nagle znika bez słowa. Wówczas kobieta uznaje, że jeśli nie może być ze swoim wybrankiem serca, to nie ma dla niej znaczenia, z kim będzie. Tak właśnie godzi się wyjść za Yi Lian Kaia. Kobieta wie, że dzięki temu małżeństwu jej rodzina będzie mogła poszerzyć swoje wpływy i prestiż, więc poświęca swoje życie i bierze ślub z tym mężczyzną. Przez te dwa lata ich małżeństwa Qing Sang odrzuca wszelkie gesty troski i czułości swojego męża. Tak oto docieramy do momentu, w którym rozpoczyna się drama – dwa lata po ślubie Qing Sang i Yi Lian Kaia. Bohaterka po tym czasie już trochę troszczy się o swojego męża, ale to głównie dlatego, iż chce, aby jej rodzina zyskała na tym ożenku jak najwięcej. Gdy Yi Lian Kai zostaje uwięziony w dworze w górach przez toczącą się wojnę, Qing Sang robi wszystko, aby móc się tam dostać. Kobieta wie, że to bardzo niebezpieczne i może zginąć, ale mimo tego jest gotowa umrzeć razem z nim. Raczej nie chodzi o wielką miłość, a właśnie o wpływy, które może nabyć jej rodzina dzięki temu małżeństwu. Jeśli zostanie wdową, to jej więzy z rodziną męża zapewne zostaną zerwane. W pierwszym odcinku, oprócz zarysowania historii miłosnej, rozpoczynają się też wojenne podchody, o których nie będę pisać, bo za dużo zdradzę.

Moje wrażenia:

Obejrzałam jeden odcinek tej dramy, bo tyle jest dostępnych z angielskimi napisami, więc to takie naprawdę pierwsze wrażenie. Zacznę od tego, że bardzo podobała mi się scenografia dramy. Co do samej historii, na początku nie mogłam jej ogarnąć, bo dużo się działo, a ja nie znałam książki. Gdy jednak zapoznałam się z faktami, które opisałam wam wyżej, wszystko mi się rozjaśniło. Na tę chwilę nie zauważyłam niczego, co by mnie raziło. Aktorsko też nie mam nikomu niczego do zarzucenia. Po tym pierwszym odcinku mogę śmiało powiedzieć, że drama ma spory potencjał i jestem ciekawa, jak zostanie on dalej wykorzystany. Z opisu dramy wiem, że w pewnym momencie wróci dawny ukochany Qing Sang. Mężczyzna zmieni swoją tożsamość i będzie podwładnym jej męża – Yi Lian Kaia. Bohaterka stanie wówczas przed trudnym wyborem. Po jednej stronie będą wpływy płynące z małżeństwa, a może też jakieś rodzące się uczucie do Yi Lian Kaia. W końcu przeżyli ze sobą już dwa lata, narodziło się między nimi pewnego rodzaju partnerstwo, zapewne zdążyli się poznać od trochę innej strony i na pewno wiele wojennych przeciwności przetrwali razem. Z drugiej strony będzie jej dawny ukochany, a mówią, że stara miłość nie rdzewieje. On na pewno poruszy jej serce, przypomni o dawnych uczuciach. Qing Sang zapewne będzie chciała wiedzieć, dlaczego ją opuścił i możliwe, że ten powód zaważy na ich dalszych relacjach. Tutaj trzeba pamiętać, iż Yi Lian Kai, żeniąc się z nią, był w niej zakochany, więc intrygujące jest to, co zrobi, gdy wróci jej dawna miłość. Mężczyzna będzie jego podwładnym, więc jestem ciekawa, jak rozegra się ta relacja. Po pierwszym odcinku Yi Lian Kai nie wydaje się być podrywaczem i lekkoduchem, choć za takiego chce uchodzić i niektórzy się na to nabierają. Moim zdaniem jest on naprawdę inteligentny i sprytny. Pozwala ludziom myśleć o sobie w ten a nie w inny sposób, bo tak mu wygodniej. Żyje w cieniu swoich braci z własnego wyboru. Tak to dla mnie wygląda. Jestem ciekawa, jak rozwinie się jego postać i czy włączy się we wszelkie działania wojenne. I oczywiście, skoro trwa wojna, na pewno będziemy mieć wiele scen z nią związanych, więc liczę tutaj na naprawdę ciekawe historie. W pierwszym odcinku jedna się zaczęła i ciekawi mnie, jakie będą jej skutki.

Podsumowanie:

Po pierwszym odcinku polecam. Nigdy nie oglądałam dram chińskich z tej epoki, bo jakoś żadna nie zainteresowała mnie na tyle, aby ją zacząć. W przypadku “Siege in Fog” było inaczej i jestem pełna optymizmu. Jednakże to 50 odcinków, więc można wiele zrobić, ale też wiele zepsuć. Niemniej jednak start ta drama miała udany i z chęcią obejrzę kolejne odcinki, mając nadzieję, iż scenariusz będzie dobry do końca.

Co wy sądzicie o tej dramie? Oglądaliście ją, macie w planach? A może mój opis zachęcił was do jej obejrzenia? Czekam niecierpliwie na wasze opinie. 

Zastanawiacie się, co to za post? Otóż to kolejna forma, którą chciałabym wprowadzić w ramach Azjatyckiego Miszmaszu. Dlaczego? Wcześniejsze posty wymagają ode mnie obejrzenia kilku dram w całości, abym mogła wydać jakiś osąd. Niestety, ostatnio nie mam czasu. Dlatego szukałam jakiejś formy, która pozwoli mi na częstsze wydawanie postów i pisanie o dramach z różnych krajów. Tak właśnie narodziło się „Pierwsze wrażenie”. Abym mogła napisać taki post, wystarczy, że obejrzę pierwszy odcinek dramy, więc wydało mi się to naprawdę dobrą opcją. Oczywiście inne posty w ramach miszmaszu też będą się pojawiać, ale dopiero wtedy, gdy uda mi się zebrać notkę. Wiele osób chciało też poznać moją opinię na temat dram, więc mam nadzieję, że taki sposób jej wyrażania przypadnie wam do gustu. Jeśli chcielibyście, abym obejrzała jakąś dramę i napisała o swoim pierwszym wrażeniu o niej, to zachęcam do wypisywania tytułów w komentarzach. Wystarczy jeden odcinek, więc chętnie się nad tym pochylę.

[reactions style=2]

Przeczytaj inne artykuły tej serii:

18 komentarzy:
 1. arynka says:

  Ciekawy opis… tylko jak tak czytałam to przyszła mi na myśl taka meksykańska telenowela z 2002 czy 2003 roku, pt. „Amor Real”- dość podobna fabuła…
  Już polubiłam Pierwsze Wrażenie ⭐️ dla mnie takie wrażenie wiele znaczy, bo jeśli się zniechęcę, to porzucam taką dramę nieodwołalnie. Temat ujęty ciekawie, wprowadzenie do fabuły zawierajace sporą dawkę subiektywnych emocji. Takie prawdziwe pierwsze wrażenie napisane prosto od serca ❤️
  Myśle, że z przyjemnością będę śledzić ten cykl. Dramę – o ile pojawi się w pl – chciałabym zobaczyć.

 2. NiebieskaStokrotka
  NiebieskaStokrotka says:

  Poczułam się zainteresowana. Nie jestem zbyt wielką fanką trójkątów czy też wielokątów miłosnych, natomiast ciekawi mnie, dlaczego życie bohaterów potoczyło się tak, a nie inaczej, by za tymi jasnymi powodami nie kryją się gdzieś inne, o głębszym znaczeniu.
  „Pierwsze wrażenie” zrobiło na mnie dobre wrażenie, liczę na więcej podobnych postów. 🙂

 3. wera2407 says:

  Uwielbiam twój Azjatycki Miszmasz.Zawsze w ciekawy sposób prezentujesz nadchodzące dramy,pomysł z „Pierwszym Wrażeniem” ogromnie przypadł mi do gustu liczę na kolejne odcinki.Na podstawie twojej oceny z wielką chęcią zerknęłabym na tę dramę 😉

 4. Markon81
  Markon81 says:

  Drama tak mnie zaciekawiła ,że obejrzałem dostępne odcinki nawet po chińsku 😛 Świetnie się to ogląda, nie ma kiczu tylko poważny klimat. Jak dla mnie narazie dużo lepsza od General and I która ma być tu tłumaczona.

  Nie wiem czy to odpowiedni dział, ale musze zadać tradycyjne pytanie – jest szansa ,że ta drama będzie tu tłumaczona?

 5. natalaaa
  natalaaa says:

  Bardzo fajny pomysł to Pierwsze Wrazenie, dzięki temu będziemy mogli znaleźć kolejną dramę do ogladania. Zaciekawiła mnie przedstawiona tutaj drama, chociaż tak jak Ty nigdy nie oglądałam Chińskiej dramy z tej epoki i przerażaja mnie te 50 odcinków to poczytam sobie jeszcze o niej o może skuszę się na piereszy odcinek. Bardzo dobry post, czekam na więcej 😉

 6. V.I.P123
  V.I.P123 says:

  Czekałam na ten serial odkąd tylko wyszedł pierwszy zwiastun. premiera była przesuwana chyba 6 razy, w połowie 2017r. okazało się, że wygasły im prawa do tego serialu, z tego co czytałam były sprawy sądowe z autorką książki. Serial nareszcie się pojawił, bardzo na to czekałam, szkoda, że tylko 1 odcinek jest po angielsku, a resztę oglądałam po chińsku bo nie mogłam się doczekać napisów. Według mnie jest to serial godny obejrzenia. Mam pytanie, czy będzie on w przyszłości tutaj tłumaczony?

 7. anusia says:

  Zacznę od tego, że cieszę się, iż ten post wam się spodobał, bo wiem, że większości osób nie chce się czytać takich wywodów. Dlatego jestem wdzięczna, że chociaż kilka osób przeczytało post i skomentowało. 🙂

  Co do tłumaczenia, zacznę od tego, że miszmasz nie ma nic wspólnego z naszymi planami tłumaczeniowymi. Miszmasz redaguję sama, a jestem tylko jedną z wielu tłumaczek DramaQueen. Nie mogę nikomu dyktować, co ma tłumaczyć albo zdradzać czyichś planów, dlatego miszmasz nie ma absolutnego związku z naszymi planami tłumaczeniowymi. To, co pojawi się na DQ, znajduje się na dole strony w „niebawem na DQ”. Poza tym, co tam jest, nie mogę zdradzić wam żadnych planów, ani niczego obiecywać. Potem coś się nie spełni, a ja dostanę masę pretensji i wyrzutów, bo tak już bywało. Czy pojawi się „Siege in Fog”? Nie mam zielonego pojęcia.
  Na tę chwilę fakty są takie, że „Siege in Fog” jest wydawane w formie hardu, czyli angielskie napisy są połączone z rawem i nie ma osobno napisów angielskich, tak abyśmy mogły je otworzyć i tłumaczyć. Z tego, co wiem, grupa angielskich tłumaczy, pracująca przy tej dramie nigdy nie udostępnia osobno napisów. A jeśli ich nie udostępni, to nie będzie czasówki. Zrobienie czasówki i to do 50 odcinków zajmie wieki i nie mamy osób, które by się tym zajęły.
  Też nie oszukujmy się, 50 odcinków wymaga mnóstwa pracy już z samym tłumaczeniem. Jeśli taką dramę miałoby oglądać 20 osób, to po prostu się nie opłaca zaczynać. Taka jest prawda. I tu nie chodzi o żaden poklask, tylko ciężko się tłumaczy w próżnię
  Tak to wygląda. .

 8. Lelu
  Lelu says:

  Bardzo fajny pomysł na nową formę postów. 😀
  Co do dramy to jestem jej bardzo ciekawa. 🤨Już podczas czytania opisu wymyśliłam teorię, że to pewnie ten Yi Lian Kai miał jakiś udział w zniknięciu tamntego ukochanego.
  Bardzo chętnie bym ją obejrzała.😊 Mam nadzieję, że niebawem będzie dostępna tutaj na DramaQueen tak samo jak General and I, na której tłumaczenie czekam z niecierpliwością. I w ogóle super by było gdyby było tutaj też więcej dram chińskich.

 9. Alicee1
  Alicee1 says:

  Zacznę od tego, że już ze 3 razy zmieniałam początek mojej wypowiedzi. Zastanawiałam się od czego zacząć, po dłuższym zastanowieniu… na nic nie wpadłam. 🙂 Wychodzi na to, że kolejny raz napisze coś bez ładu i składu. 🙂

  Po pierwsze bardzo podoba mi się „nowa forma postów”. Mam nadzieję, że przyjmą się i już wkrótce pojawią się kolejne posty z tej serii. 🙂
  Co do dramy to niestety (mimo przyjemnego sposobu przedstawienia jej) nie jestem nią zainteresowana. Osobiście nie mogę przekonać się do dram „historycznych”. Dodatkowo trójkąt miłosny, który zapewne wprowadzi wiele nieporozumień, łzawych momentów oraz ciężkiej atmosfery – nie jest dla mnie.

  Z niecierpliwością będę czekać na jakiekolwiek wiadomości na temat kolejnych postów 🙂
  Powodzenia ! <3

 10. Aniak says:

  Mnie również podoba sie nowa forma postów. A co do dramy to czekam na nią od ponad roku. Widziałam wersję z 2010r z Wallace’m Chungiem w roli głównej ale treść tej wersji jest inna niż ta, która przedstawiłaś wiec tym bardziej jestem zainteresowana. I nawet planuję obejrzeć serial z angielskimi napisami ale dopiero jak będzie w całości dostępna w takiej wersji. No chyba, że będzie wcześniej jakieś info, że jednak pojawi sie na stronie DQ:)

 11. Kotekso
  Kotekso says:

  Świetny pomysł z postem 🙂 Z chęcią czytam wszystko co się pojawia w miszmaszu 🙂 Jeśli chodzi o dramę to nie słyszałam o niej, ale fabuła wygląda ciekawie a twoja opinia jeszcze bardziej zachęca do oglądnięcia. Może zabiorę się kiedyś za nią chociaż liczba odcinków trochę przeraża.

 12. CzyngisDante
  CzyngisDante says:

  @ Anusia ~ podobnie, jak powyżsi recenzenci uważam, że Twój pomysł – ” Pierwsze Wrażenie” jest po prostu rewelacyjny!***
  Uwielbiam i czytam wszystko, co tylko pojawi się na tej stronie. Ale oczywiście pod warunkiem, że to właśnie Ty jesteś ich autorem, gdyż Twoje komentarze są zawsze gruntownie przemyślane oraz rozsądnie sprecyzowane. I dzięki Ci za to!***
  A tak na marginesie to świetnie przedstawiłaś klimat tej dramy, jak również zarys jej fabuły. Czytając, widziałam oczyma wyobraźni – pierwsze spotkanie głównych postaci: Yi Lian Kai oraz prześlicznej Qin Sang, ich losy oraz meandry uczuć…Tak to sugestywnie opisałaś, że ponownie sięgnęłam po książkę, która jest dla mnie po prostu cudowna, gdyż trochę przypomina mi inny bestseller – ” Przeminęło z wiatrem” Margaret Mitchell.
  Natomiast Twoje przemyślenia oraz wrażenia po obejrzeniu już pierwszego odcinka są strzałem w dziesiątkę, niebywale trafne! Uważam, że posiadasz nieskończoną wrażliwość jak, również niesamowitą intuicję…
  Serdecznie pozdrawiam z Delmenhorst!

 13. 2kaczuszka2 says:

  Anusia szczerze mówiąc czytam wszystkie posty choć nie zawsze je komentuję ….
  Co do tej dramy Siege in Fog akurat ją oglądam z ang napisami i jest dość interesująca .
  Klimat tej dramy dobrze opisałaś , ale co można powiedzieć więcej po obejrzeniu 5 odc . w końcu cała drama ma 50 odc.
  I każdy chyba rozumie że nie wszystko może się znaleźć na DQ , bo rozumie późniejsze Wasze denerwowania się nad komentarzami … kiedy będzie następny odc …. rany sprawdzam a od dawna nic nie ma …. itp.
  Nie każdy potrafi to zrozumieć , że Robicie to za Darmo i poświęcacie Swój czas .
  I masz 100% rację .
  Pozdrawiam i Dziękuję i pomysł z postami to trafiony pomysł 🙂

 14. anusia says:

  Dziękuję wszystkim za miłe słowa. Cieszę się, że mój pomysł się spodobał. 🙂

  @CzyngisDante Jest mi naprawdę miło, iż tak uważasz. Ja w sumie nie sądzę, abym miała jakiś szczególny talent pisarski, ale cieszę się bardzo, że moje posty tak Ci się podobają. Dziękuję bardzo i ja również pozdrawiam. 🙂

  @2kaczuszka2 Cieszę się, że czytasz. 🙂 Właśnie dlatego to jest pierwsze wrażenie. Oceniam dramę po moim pierwszym wrażeniu o niej, snuję domysły na temat tego, co może wydarzyć się dalej. Ale jak widzisz, nie wystawiam oceny dramie w postaci not, bo nie można tego zrobić tylko na podstawie pierwszego wrażenie. 😉
  Szczerze? Nie każdy. Wy tego nie widzicie, bo takie komentarze są usuwane albo pisane na fb, poczcie itd., ale tak naprawdę, gdy tylko wspomnimy o danej dramie mnóstwo osób uważa, że od razu będziemy ją tłumaczyć. Zdarza się tak, że piszą z pretensjami, bo przecież obiecałyśmy, a nie ma. Właśnie dlatego ciągle tak uściślam. 😉

 15. 2kaczuszka2 says:

  Anusia i dlatego się z Tobą zgadzam i pomysł z postem to dobra rzecz ….. 😀
  a Szczerze mówiąc co do tych komentarzy / których my nie widzimy / to Szczerze wiadomo , że takie komentarze wcale Nie zachęcają Was Ekipy DQ to dalszej pracy . !!
  Nie każdy potrafi zrozumieć , że to Wy poświęcacie Swój wolny i prywatny czas , żeby takie Dramo Maniaki mogli oglądać z polskimi napisami / nie każdy zna ang – czy też koreański /
  I Masz 100% racji to Tylko od Was zależy jaka drama czy też film pojawi się na DQ , a My Tylko i Wyłącznie możemy Dać propozycje 🙂
  Dlatego Bardzo Dziękuję za Was poświęcony czas i Serdecznie Pozdrawiam 🙂

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz