Wiem, wrześniowe zapowiedzi dram koreańskich, gdy miesiąc już się kończy – absurd. Ale nie dałam rady wcześniej. Miałam mało czasu, a do tego doszło mi robienie grafik, zwiastunów i ogólnie organizacja Jesiennych Seansów Filmowych. Powiem wam szczerze, że seanse dopiero się  zaczęły, a ja już mam ich dość. Czemu? Bo mam roboty co nie miara, a przy tym stoją tłumaczenia, miszmasz ma ogromne opóźnienie i nie mogę się z niczym wyrobić. Dlatego też w tym miesiącu wniknęła tak absurdalna sytuacja z miszmaszem. Mam na oku nawet pewną dramę, którą chciałabym dla was przetłumaczyć, ale teraz to już sama nie wiem, co z tego wyjdzie. A skoro mowa o dramach, to przyznam się wam do tego, że zaczynam zastanawiać się nad tym, czy nie przerzucić się na tłumaczenie dram chińskich. Dlaczego? Po pierwsze – dlatego że w koreańskich dramach jest ostatnio mało mojego ukochanego fantasy, a od czasu „Blacka” nie wyczekiwałam jakoś szczególnie żadnej dramy. Pamiętam, jak to było z „Goblinem”, „W – Two Worlds”, „Strong Woman Do Bong Soon”, „Blackiem”, kiedy to nie mogłam doczekać się premiery. Teraz jakoś nie znalazłam dram koreańskich, na które tak bym wyczekiwała. Ponadto przy dramach chińskich moje tłumaczenie byłoby jedynym polskim, więc widzowie nie lataliby tam, gdzie szybciej. Ale póki co tak się tylko zastanawiam, bo wiadomo, kobieta zmienną jest. Mimo wszystko jestem ciekawa waszego zdania na ten temat. Teraz możemy przejść do wrześniowych dram, a tu dzieje się wiele. Zacznijmy od tego, że w jednej z dram pojawi się polski akcent. Tak, dobrze czytacie. Otóż część scen w dramie „Terius Behind Me” była kręcona w Polsce, a dokładnie w Warszawie. Nawet na plakatach So Ji Sub stoi na ulicach Warszawy. W tym miesiącu zacznie się emisja wielu dram, w tym nawet kilku dram special, które są idealne dla osób z małą ilością wolnego czasu. W dodatku będzie duża różnorodność gatunków. W końcu pojawi się drama historyczna, której na pewno wyczekiwało wiele osób, mamy też komedie romantycznie, aby osłodziły nam brzydką pogodę, a także dramaty i mocniejsze klimaty z domieszką akcji. Czego chcieć więcej? Może dobrych aktorów, ale w tym miesiącu dostaniemy także ich. Jestem bardzo ciekawa, która drama podbije wasze serca i wygra w ankiecie, bo walka będzie naprawdę zacięta.

Devilish Joy

Info

 • Początek emisji:

  5 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Komedia romantyczna, melodramat

 • Liczba odcinków:

  Szesnaście, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja MBN

Opis

Gong Ma Sung jest dziedzicem Grupy Sunwoo, a także znanym i wybitnym lekarzem, który specjalizuje się w leczeniu chorób nerwów czaszkowych. Podczas swojej delegacji służbowej do Chin przypadkiem poznaje  sławną piosenkarkę Joo Gi Bbeum i postanawia jej pomóc, gdy ta gubi się w obcym kraju. Razem szukają współtowarzyszy kobiety i w miarę upływu czasu zaczyna rodzić się między nimi uczucie. Wakacyjna aura i uroki obcego miasta sprawiają, że para postanawia podążyć za głosem serca i nie przejmować się tym, co będzie później. Jednakże nieoczekiwanie Gong Ma Sung ulega wypadkowi, a w jego następstwie zaczyna cierpieć na krótkotrwałą utratę pamięci. Po przebudzeniu mężczyzna nie pamięta, co wydarzyło się poprzedniego dnia i musi polegać na notatkach, które wcześniej sporządził. Co się jednak stanie, kiedy Gong Ma Sungp onownie spotka upadłą już gwiazdę Joo Gi Bbeum? Czy kobieta będzie w stanie sprawić, iż pokocha on ją ponownie?

Info

 • Początek emisji:

  7 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Komedia, obyczajowy

 • Liczba odcinków:

  Szesnaście, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja tvN Asia

Opis

Shin Dong Yub był kiedyś gwiazdą, ale obecnie jego kariera nieubłaganie dobiegła końca. Z kolei Jung Sang Hoon jest samotnym ojcem i pracuje jako lichwiarz. Im Cheong Ah jest pół Koreanką, pół Chinką, wychowującą samotnie dziecko. Wszyscy mieszkają w seulskiej dzielnicy Daerim i walczą o utrzymanie.

Info

 • Początek emisji:

  10 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Historyczny, komedia, romans

 • Liczba odcinków:

  Szesnaście, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja tvN Asia

Opis

Książę Lee Yool jest perfekcjonistą. Wszystko w jego życiu jest doskonałe i pasuje do standardów rodu królewskiego. Pewnego dnia nieoczekiwanie ktoś próbuje zamordować księcia. Co prawda Lee Yoolowi udaje się ujść z życiem, jednakże doświadcza tymczasowej amnezji i nie pamięta swojej tożsamości. Przez sto dni Lee Yool żyje jako zwykły człowiek i przyjmuje imię „Won Duk”. Pewnego dnia spotyka Hong Sim, która jest w swojej wiosce starą panną. Kobieta nie posiada wiele, ale wie, jak dobrze wykorzystać to, co ma. Dzięki swojej inteligencji otworzyła pierwszą w Joseon agencję detektywistyczną. Wkrótce oboje zdają sobie sprawę z tego, że potrzebują się nawzajem. Ona potrzebuje męża, a on kogoś, kto pomoże mu przetrwać do czasu odzyskania pamięci. Jak potoczą się ich losy?

Info

 • Początek emisji:

  12 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Horror, tajemnice, kryminał, fantasy

 • Liczba odcinków:

  Szesnaście, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja OCN

Opis

W małej wiosce pojawia się potężny demon zwany „Son”, który ma moc kontrolowania innych duchów i umożliwia im on opętywanie słabych ludzi. Yoon Hwa Pyung, medium urodzone w rodzinie szamanów, Choi Yoon pochodzący z katolickiej rodziny, oraz córka policjantki, Kang Gil Young, tracą bliskich przez owego demona. 20 lat później Son znowu zaczyna zabijać, a drogi tej trójki krzyżują się ponownie.

Info

 • Początek emisji:

  17 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Obyczajowy, drama special

 • Liczba odcinków:

  Dwa, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja jTBC

Opis

Kim Young Joon studiuje filozofię. Pewnego dnia wyznaje uczucia swojej koleżance z roku, ale zostaje przez nią odrzucony. Chłopak nie może sobie z tym poradzić. Niebawem spotyka tajemniczego bezdomnego Kim Deuk Hwana, który mieszka pod małym mostem. Okazuje się, że mężczyzna też doznał kiedyś odrzucenia i doskonale rozumie odczucia Kim Young Joona. Dzięki temu zaczyna się rodzić między nimi przyjaźń.

Drama special jest ekranizacją komiksu internetowego pt. „Takkookong”, autorstwa Jo Geum San.

Info

 • Początek emisji:

  27 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Tajemnice, komedia, romans

 • Liczba odcinków:

  Trzydzieści dwa, a każdy trwa 35 min.

 • Nadawca:

  Stacja MBC

Opis

Go Ae Rin jest samotną matką, która po nieoczekiwanej utracie męża angażuje się w wojnę szpiegowską. Kobieta mieszka w domu naprzeciw Kim Bona – mężczyzny, który posługuje się pseudonimem „Terius” i jest szpiegiem ds. tajnych operacji w Narodowej Służbie Wywiadu. Jakiś czas temu Kim Bon zniknął i od tamtej pory ukrywa się właśnie w tym domu. Niedługo potem Go Ae Rin i Kim Bon jednoczą siły, aby odkryć wielki spisek, w który był zamieszany mąż kobiety.  Dołącza do nich Jin Young Tae,  były oszust, który może posiadać kluczowe informacje w badanej przez nich sprawie, a także Yoo Ji Yeon, agentka Narodowej Służby Wywiadu, która jest nieczuła i oziębła, ale tak naprawdę żywi uczucia do Kim Bona i jest dla niego miła. Jak potoczą się ich losy?

Info

 • Początek emisji:

  27 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Medyczna

 • Liczba odcinków:

  Trzydzieści dwa, a każdy trwa 35 min.

 • Nadawca:

  Stacja SBS

Opis

Park Tae So jest lekarzem rezydentem specjalizującym się w operacjach klatki piersiowej. Jego matka potrzebuje przeszczepu serca, a on desperacko chce ją uratować. Jednakże władzę nad mężczyzną ma profesor pracujący na tym samym oddziale. W międzyczasie rezydentką na tym oddziale postanawia zostać kobieta, która wyrwała się z sideł śmierci.

Info

 • Początek emisji:

  28 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Komedia romantyczna

 • Liczba odcinków:

  Szesnaście, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja jTBC

Opis

Joon Young jest dwudziestoletnim studentem. Chłopak uczy się dobrze, a przy tym jest schludny. Nie dba o modę, więc zawsze chodzi w okularach, dżinsach i białych trampkach. Ponadto ciągle wybiega planami za daleko i jest zbyt wrażliwy. Pewnego dnia udaje się na randkę w ciemno, a tak spotyka swoją rówieśniczkę Young Jae. Dziewczyna jest emocjonalna, spontaniczna i szczera. Nie ma rodziców, ale ma dobre relacje ze swoim bratem. Marzeniem Young Jae jest stanie się bogatą, dlatego też nie poszła na studia, a zamiast tego została asystentką fryzjerki. Co się stanie, kiedy ta dwójka zacznie się ze sobą umawiać?

Info

 • Początek emisji:

  29 wrzesień 2018 roku

 • Gatunek:

  Akcja, kryminał

 • Liczba odcinków:

  Czternaście, a każdy trwa godzinę

 • Nadawca:

  Stacja OCN

Opis

Cha Ah Ryung została porzucona jako dziecko. To doświadczenie sprawiło, iż wyrosła na twardą babkę, ale niepewną. Obecnie jest genialnym kierowcą. Kang Ha Ri to doświadczony oszust. Urodził się w rodzinie kanciarzy, więc żyje pełnią życia i nie wie, co to strach. Im Byung Min jest hakerem. Nie ma zabezpieczeń, których nie mógłby złamać. W przestępczym światku obawia się go każdy, kto ma coś na sumieniu. Do Jin Woong to zawodowy wojownik. Kiedy wszystkie opcje zawodzą, przemoc zawsze się sprawdza. Ta czwórka zaczyna współpracować i oszukuje rzeczy, które ukryli przestępcy. Kiedy wpada im w ręce sprawa wiążąca się ze sporą sumą pieniędzy, nawet oni zostają narażeni na niebezpieczeństwo.

To wszystko. Dram od groma i w sumie większość propozycji wydaje się być interesująca. Jak wcześniej byłam w stanie przewidzieć, które dramy będą w ścisłej czołówce ankiety, tak teraz nie jestem pewna. Myślę, że walka będzie zacięta i sprawa rozstrzygnie się dopiero pod koniec głosowania. Jako że mamy koniec miesiąca, większość dram miała już emisję. Ja nie miałam czasu, ale obejrzałam pierwszy odcinek jednej z tych dram i bardzo mi się podobał. Nie powiem, o jakiej dramie mowa. Czemu? Bo zastanawiam się, czy jej nie przetłumaczyć, jeśli w ogóle znajdę czas, i nie chcę pisać, aby ktoś nie zrozumiał tego opacznie i nie potraktował jako obietnicę.
Co sądzicie o każdej z tych dram? Podzielcie się swoimi obawami i zachwytami. 

Sonda

Tradycyjnie czas na sondę. W tym miesiącu mamy sporo dram, więc możecie zagłosować na trzy tytuły. Ale trzy to nie wszystkie – to do niektórych delikwentów, którzy najwyraźniej nie potrafią liczyć do trzech.

Zagłosujcie w sondzie i wybierzcie trzy dramy, które w tym miesiącu najbardziej was zainteresowały. Wyniki zostaną ogłoszone za miesiąc, w następnym poście tego cyklu, więc tyle czasu macie na głosowanie.

Wyniki głosowania

W poprzednim poście, jak zwykle pytałam was, która z prezentowanych dram wrześniowych najbardziej was zaciekawiła. W przypadku tej sondy nie było wątpliwości i zwycięzca został wyłoniony już na początku, ale ma niewielką przewagę nad pozostałymi dramami. Ogólnie w tej sondzie oddano 367 głosów, co oznacza, że zagłosowało w niej 261 osób  mniej niż w poprzedniej. Jak widać, mała liczba dram zrobiła swoje.

Miejsce pierwszeLovely Horribly188 głosów – 51.23%
Miejsce drugieFamiliar Wife165 głosów – 44.96%
Miejsce trzecieThe Ghost Detective129 głosów – 35.15%

Na DramaQueen możecie obejrzeć dramę z drugiego miejsca, czyli Familiar Wife, a także z trzeciego, czyli The Ghost Detective.

[reactions style=2]

Przeczytaj inne artykuły tej serii:

52 komentarzy:
« Starsze komentarze
 1. juslind
  juslind says:

  Wiem, że piszę z wielkim opóźnieniem komentarz ale chciałabym wyrazić swoje zdanie. Anusiu z chęcią obejrzę chińską dramę jeżeli takową przetłumaczysz. Naprawdę ucieszyłam się gdy przeczytałam, że to rozważasz. Tak samo się ucieszyłam gdy wstawiona została ankieta z chińskimi dramami. Podejrzewam, że to było takie badanie rynku. Wracając do chińskich dram, to coś mnie ostatnio do nich ciągnie. Nie chodzi mi o historyki czy fantasy, choć owe bym z chęcią obejrzała ale o dramy ogólnie. Jeżeli się przyjrzeć to widać różnice nawet miedzy dramami różnych krajów. Na co innego zwracają uwagę, co innego podkreślają, mają inny humor itp. Poprzez oglądanie samych dram czy filmów dostrzegam jak bardzo różnią się kulturowo Japonia, Korea czy Chiny. Nie zgadzam się też z opinią, że po co tłumaczyć chińskie dramy skoro tyle jest fajnych koreańskich. Otóż po co mamy się ograniczać, skoro dramaqueen się rozwija dlaczego nie miałaby i sięgać szerzej i tłumaczyć dramy z innych krajów. Po drugie skąd mamy wiedzieć czy koreańskie są lepsze skoro chińskie są ciężko dostępne i nie ma nawet jak porównać 😉 Po trzecie niestety im dłużej oglądam dramy koreańskie tym bardziej zauważam ich schematyczność oraz to jak bazują ciągle na znanych nam wszystkim motywach. Czasami ciężko znaleźć perełkę wśród tych wszystkich dram. Jestem jednak świadoma, że bardzo często tłumaczenie dram chińskich trwa bardzo długo i naprawdę mi to nie przeszkadza dopóki wiem, że ujrzę u was ostatni odcinek. Choćbym miała być w tedy na emeryturze 😛
  A co do głosowania to się chyba jednak spóźniłam więc nie głosuje. Jednak wiele tytułów mnie zaciekawiło i z chęcią zajrzę do nich jak będą wychodzić.

 2. ivati says:

  Byłabym bardzo szczęśliwa, gdybyś zaczeła tłumaczyć więcej chińskich seriali, a szczególnie historycznych. Dość trudno znaleź z polskim tłumaczeniem te dramy, a zawsze mają niezwykle ciekawom fabułę.

  Ja już pisałam na temat chińskich dram historycznych i mojego ich tłumaczenia. Także proszę przeczytać sobie wyżej. 😉

« Starsze komentarze

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz