No Longer Human

人間失格 太宰治と3人の女たち / Ningen Shikkaku Dazai Osamu to 3-nin no Onnatachi

Osamu Dazai, znany japoński powieściopisarz, mieszka w Tokio wraz z żoną Michiko oraz ich dziećmi. Mężczyzna nie stroni od alkoholu oraz kobiet, przy czym stale szuka nowych doznań, które mają pomóc mu w napisaniu powieści określanej mianem prawdziwego dzieła sztuki. Niezdolność do życia małżeńskiego i fascynacja śmiercią nieuchronnie prowadzą go do samozniszczenia. Czy dzięki romansom z kobietami, które spotka na swej drodze, Dazai stworzy upragnione dzieło sztuki?

Film opowiada o życiu Osamu Dazaia, japońskiego prozaika, przedstawiciela nurtu dekadenckiego.

[Liczba głosów: 27 Ocena: 4.2]

Film zawiera sceny dla widzów powyżej 18 roku życia.

Ta treść jest widoczna dla zalogowanych użytkowników.

Informacje

Gatunki: dramat, biograficzny, psychologiczny, okruchy życia
Czas trwania: 120 min.
Produkcja: Japonia
Emisja: 13.09.2019
Projekt grupy: DramaQueen
Tłumaczenie: mshusky93
Korekta: mys
Upload: matix1397

You need to login or register to bookmark/favorite this content.

.

8 komentarzy:
 1. reiaoki
  reiaoki says:

  No to zapowiadane pochwały.
  Jesienne Seanse Filmowe to zacny cykl, ale przyznam szczerze, że nawet tu nie spodziewałem się takiego filmu. Jestem wielce ukontentowany.
  Filmu oczywiście jeszcze nie widziałem, ale bardzo chciałem go zobaczyć w wersji polskiej ze względu na to, że to ekranizacja absolutnej klasyki japońskiej.
  Książkę napisał – a jakże – Osamu Dazai i jest uznawana za jego swoistą autobiografię i testament.
  Warto nadmienić, że powieść ukazała się także w języku polskim (pod tytułem „Zatracenie”). I choć jest to proza artystyczna, to do dzisiaj znajduje się w ścisłej czołówce najlepiej sprzedawanych utworów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Czy ekranizacja zachowa klimat książki? Obsada jest znakomita, trailer budzi nadzieję.
  „Zatracenie” ma zresztą szczęście do dobrych ekranizacji, by wspomnieć jedno z najlepszych anime jakie kiedykolwiek wyprodukowano.
  Znakomity wybór!

 2. Anita19701970
  Anita19701970 says:

  Nie jestem znawczynie ani wielbicielką kina Japońskiego, ale kilka produkcji skradło moje serce, tak było z tym filmem.
  Obejrzałam film, potem przeczytałam , biografię Dazai Osamu.
  Film sprawia, że z każdym kadrem, w głębia się w historię bohatera, jego niespokojna dusza artysty, balansowała pomiędzy piekłem a rajem, ciągle szukając i doznając, ciągle nowego.
  Ciekawy obraz człowieka , szukającego bodźców , podążającego, za tym co w nim tkwiło, nadawanie znaczenia , temu co w nim tkwiło, przez twórczość.
  Odkrywanie tego co nie odkryte, by pokazać światu, siebie.

  Spoiler Pokaż

  Dziękuję @mshuski93, @mys, @matikx1397, za seans.

 3. Azja_M says:

  Lubię filmy biograficzne i ten również mi się podobał. Styl życia Dazaiego był bardzo rujnujący nie tylko cieleśnie ale duchowo. Czy to była właściwa droga w poszukiwaniu weny i doznań? Dla jego żony na pewno trudna i pełna poświęceń. Trudno zrozumieć umyśl artysty, jednak wydaje mi się że Dazai miał problemy natury psychicznej. Podobno trzeba sięgnąć dna żeby napisać arcydzieło -jemu się to udało, ale czy był szczęśliwy?

  Spoiler Pokaż

  Dziękuję za ten seans. Bardzo ciekawy film.

  • reiaoki
   reiaoki says:

   Na pewno błyśniesz w szkole wskazując jako przykład nurtu dekadenckiego w literaturze życie Osamu Dazai i jego powieść „Zatracenie”.
   Pamiętaj tylko, że poza Polską są zupełnie inne okresy literackie i nawet rok wydania powieści jest znacznie późniejszy – 1948 r.
   Ale nawet jak nie błyśniesz w szkole, to jestem pewien, że projekcja tego filmu wewnętrznie, duchowo Cię ubogaci.

   • Koza69
    Koza69 says:

    Seans na pewno mnie wzbogacił o różne emocje, niekoniecznie wszystkie pozytywne. Próbuję zrozumieć zachowanie bohatera, które było dość „niemoralne” i mnie zresztą też poruszyło. Z pewnością sięgnę innych treści jak film, być może uda mi się dostać do jakiejś książki biograficznej. Nie mam zamiaru zostawiać tematu ot tak, bo mimo wszystko zaintygował mnie i zachęcił do zrozumienia artysty i człowieka, który myśli w sposób niestandardowy.
    Swoją drogą, dziękuję za odpowiedź na komentarz. 🙂

    • reiaoki
     reiaoki says:

     Proszę. Twórczość Osamu Dazai miała charakter mocno autobiograficzny, a w Polsce ukazało się kilka jego książek plus krótkie formy w zbiorach opowiadań – na pewno coś znajdziesz.
     A kto wie, może i w dramaqueenowym kąciku recenzji książkowych doczekamy się kiedyś jakiejś pozycji tego jednego z najważniejszych pisarzy japońskich…

 4. reiaoki
  reiaoki says:

  No, to prawdziwa perła w zestawie JSF. Piękny film, może nie pod względem treści, ale zdjęć na pewno. Niezwykle wysmakowany plastycznie. Te ujęcia, gdy np. kochanka podąża do bohatera wyżłobioną jakby ścieżką (korytem rzeki?) o różnych porach roku, te kolory, kwiaty, gra barw i świateł w hoteliku i szynku, raz niebiesko, raz czerwono… Ogląda się to z prawdziwą przyjemnością.
  Sam Osamu jest postacią niby dominującą, ale nie najważniejszą. Prawdziwie ciekawe charaktery to jego kobiety.
  Przede wszystkim anielska żona, poświęcająca wszystko z miłości… Ale czy z miłości do człowieka, czy jego geniuszu literackiego?
  I kochanki, które najbardziej pociąga chyba dekadenckość, zwłaszcza Fumi Nikaido zatraca się i to jest tytułowe zatracenie zdaje się większe niż u samego bohatera.
  Polecam wszystkim obejrzeć niezwykłą scenę spotkania z Yukio Mishimą, a potem przeczytać coś o tym równie ważnym japońskim pisarzu i o tym jaki był jego koniec.
  Sam film oczywiście też wszystkim gorąco polecam, mając jednak świadomość, że nie jest to film dla każdego.

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Lubisz biograficzne?

Jeśli tak, przejrzyj nasze filmy z tego gatunku i wybierz kolejny tytuł do obejrzenia.

Nic dla ciebie?

Skoro tak, zaproponuj nam tytuł, który chciałbyś, abyśmy przetłumaczyli.