Są dramy, w które wsiąkam od razu. Nieważne, że będzie bolało, biorę je na klatę i wchodzę cała w historię. Są też i takie, do których dochodzę powolutku. Czytam komentarze, analizuję i ciekawość sama rośnie i pcha do dramy.

Do „Mad Dog” podchodziłam dwa razy. Ale przemogłam się. Zaparłam, zobaczyłam Woo Do Hwana i poszłam za nim i Wściekłą Sforą.

Kiedy oglądałam tę dramę, stawały mi przed oczami karty książki „Wielka, większa i największa” Jerzego Broszkiewicza. Nigdy nie była lekturą szkolną, a szkoda, a film – cóż… nie radzę patrzeć. W tej dramie też tak jest, zaczynamy niziutko tuż przy ziemi i powolutku pniemy się pod górkę, poznając nowe triki i sposoby na oszukanie systemu ubezpieczeń. Oglądając dramę, doszłam do wniosku, że przekręty, które czasami wychodzą na światło dzienne, szczególnie te na „stłuczkach”, to naprawdę maciupeńki pikuś. Z drugiej strony agencje ubezpieczeniowe muszą pilnować swoich interesów. Z danych, do których dotarłam, (niestety z 2018 r., publikacja z lutego 2020 r.) Polska Izba Ubezpieczeń podaje osobno statystyki dla ubezpieczeń z działu I (ubezpieczenia na życie) i działu II (majątkowe). Przekręty (fraudy) w dziale II majątkowym to 45,2% na OC komunikacyjnym, fraudy „życiowe” to 50,67% na leczeniu szpitalne lub operacyjne. Więc i my jesteśmy „zdolni” inaczej w sprawie oszustw.

Czy podam Wam przepis na dobry przekręt?

Może, ale najpierw powiem, że to przestępstwo mamy umocowane w naszym kodeksie karnym, to art. 298 kodeksu karnego: § 1. Kto, w celu uzyskania odszkodowania z tytułu umowy ubezpieczenia, powoduje zdarzenie będące podstawą do wypłaty takiego odszkodowania, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Nie podlega karze, kto przed wszczęciem postępowania karnego dobrowolnie zapobiegł wypłacie odszkodowania.

Więc jak… próbujecie sami? Czy popatrzymy, jak to robią inni?

Zabieram Was w drogę, polisy macie? Szczególnie te na zdrowie mnie interesują…

Info

 • Scenariusz

  Kim Soo Jin (autor scenariusza m.in. „My Only Love Song” – dostępny na stronie DQ)

 • Reżyseria

  Hwang Ui Kyung, bardziej uznawany jako producent

 • Więcej info o dramie

Zwiastun

Opis fabuły

Choi Kang Woo jest byłym pracownikiem Zakładu Ubezpieczeń Taeyang , który obecnie pracuje jako detektyw. Mężczyzna zajmuje się sprawami dotyczącymi przekrętów ubezpieczeniowych. Choi Kang Woo przewodzi zespołowi, który nazywa się „Mad Dog” i wraz z jego członkami próbuje ujawnić przypadki oszustw ubezpieczeniowych.

Kiedy życie ludzkie jest nic niewarte…

Jak to jest, gdy z przestępstwa uczyni się źródło utrzymania? No cóż, nie jest to odkrycie nowe. Ludzie próbują z lepszym lub gorszym skutkiem. Jedni mają „smykałkę”, inni wykładają się za pierwszym razem. A co, jeśli jedna dobrze złapana nitka zaprowadzi nas do „skrzyni z tajemnicą”? Co, jeśli zwiniemy ją w kłębek i odkryjemy coś, czego nie powinniśmy zobaczyć? Historia zwykła, jak to szpital, lekarze, pacjenci kantują system ubezpieczeniowy. Do każdej rozwiązanej sprawy dochodzi nam kolejna nitka powiązań. Powiązania biznesowe, rodzinne napędzają machinę, która zwie się żądza pieniądza, władzy i jeszcze większych koneksji. To takie perpetuum mobile, które raz puszczone w ruch trudno zatrzymać. Nie wiem, czy mając tę nić, wyjdziemy z tego labiryntu cało i czy nie zostaniemy pokiereszowani przez Minotaura. Rozpoczynając seans, nie spodziewałam się rollercoastera wrażeń i podniesionego ciśnienia. Na początku poznajemy szczęśliwego faceta, Choi Kang Woo’a. Ma wspaniałą rodzinę, zadowalającą pracę i zespół współpracowników, którzy dla szefa zrobią to, co niewykonalne. I nagle… nagle cały jego wspaniały świat wali się za sprawą, ujmijmy to górnolotnie, „niespodziewanych czynników”.

Aktorstwo

Yoo Ji Tae jako Choi Kang Woo to główny Pies w tej sforze, Przewodnik, ojciec, który stracił syna, i mąż bez żony, a także założyciel grupy. Prywatnie nie ogranicza się do odgrywania ról aktorskich, jest również reżyserem i scenarzystą.

Woo Do Hwan jako Kim Min Joon to pokiereszowany mały chłopiec, który szukał zemsty, a znalazł Rodzinę. Aktor prywatnie ma dopiero 28 lat (ur. 1992 r.), a dobór jego ról świadczy o niezwykłej dojrzałości oraz wnikliwej analizie granych postaci. Dla mnie osobiście mógłby zagrać kij od szczotki, a byłabym zachwycona nie mniej niż każdą inną jego rolą. Uwielbiam sposób, w jaki chodzi, piękny uśmiech i niesamowity głos. Zaskoczę Was, jak napiszę, że głos Woo Do Hwana bije na głowę alert KLATĘ w jego wykonaniu?

Ryu Hwa Youg jak Jang Ha Ri – jedyna dziewczyna w tym „stadzie”. Hwa Young zaczynała jako piosenkarka w zespole dziewczęcym T-ara. Była jego członkinią w latach 2010 – 2012.

Jo Jae Yun jako Park Soo Jung – wyśmienity aktor drugiego planu. Aktor z ogromnym dorobkiem dramowym. Wyobrażacie sobie kogoś innego jako Geparda? Nie ??… ja również.

Kim Hye Seong jako On Noo Ri „Pentium”, chłopak z zapleczem. W szoku byłam, gdy w trakcie pisania tekstu wyszło, że on jest STARSZY od Woo Do Hwana – aktor prywatnie ma 32 lata !!! Taki dzieciak? Co oni tam jedzą??

Ulubione sceny

Spoiler Pokaż

Uznanie

Wielokrotnie pisałam, że o uznaniu dramy świadczą nagrody. W tym przypadku również tak jest. Co prawda drama nie uzyskała tych „najważniejszych”, czyli za scenariusz i reżyserię. Ale my jako fani (lub fanatyczki) powinnyśmy być zadowolone na KBS Drama Awards – 31 grudnia 2017 r.

 • Najlepszy nowy aktor – Woo Do Hwan
 • Najlepsza nowa aktorka – Ryu Hwa Young (w tym również za rolę w „My Father is Strange”)
 • Najlepszy aktor drugoplanowy – Choi Won Young za rolę Prezesa Joo Hyun Kiego
 • Nominacja dla Najlepszej pary – Ryu Hwa Young wraz z Woo Do Hwanem 🙂

Ciekawostka – zagwozdka

Yoo Ji Tae prywatnie jest filantropem. Oprócz chęci spełnienia marzenia matki, by założyć i współfinansować dom opieki i sierociniec, chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych. Wiecie, że pomógł zakładać przedszkole w Nepalu, przekazał środki na budowę szkół w Birmie oraz przekazał darowiznę na rzecz Haiti po trzęsieniu ziemi? Promował adopcję porzuconych psów i prowadził kampanię przeciwko przemocy domowej wobec żon imigrantów. Jest szczęśliwym mężem i ojcem dwóch synów. Woo Do Hwan – to jego druga rola pierwszoplanowa. Lecz według mnie to on skradł całą uwagę widza dla swojej postaci. Wiecie, że w 2018 r. wraz z BLACKPINK wziął udział w reklamie SPRITE?  Można popatrzeć… https://www.youtube.com/watch?v=jkS-UDH75jU Ryu Hwa Young ma siostrę bliźniaczkę, również piosenkarkę. Pierwotnie to jej siostra miała dołączyć jako siódma dziewczyna w zespole T-ara. Po dwóch latach współpracy Hwa Young opuściła zespół. Na ten temat zresztą jest tyle teorii, ile osób je wypowiadających. Jedni twierdzili, że Hwa Young i jej siostra były ofiarami przemocy zarówno przez członkinie zespołu, jak i wytwórnię Core Contents Media. W 2017 r. wyszło na jaw, iż było dokładnie na odwrót, ale znowu czy to prawda? Czy chwyt reklamowy?

Jo Jae Yun po raz pierwszy zagrał z Woo Do Hwanem w dramie „Save Me”, później był „Mad Dog”. Obecnie Panowie zagrali w „The King: Eternal Monarch”.

Kim Hye Seong jest niestety też przykładem wg mojego zdania źle prowadzonego aktora przez agencję. Mimo iż na rynku jest od 2004 r., chłopak nie ma zbyt wielu sukcesów na swoim koncie w porównaniu do młodszego kolegi.

Muzyka

O muzyce z „Mad Dog” mogłabym pisać i pisać. Dlatego zrobiłam TOST-a, żeby było szybciej, łatwiej i wygodniej, czytając literki, mieć podkład muzyczny.

Wiele osób pod dramą szukało tej najważniejszej piosenki, tu ją przypomnę  https://www.youtube.com/watch?v=0lbzoqHZX2o

Po resztę ścieżki muzycznej zapraszam na TOST-a 🙂

Czy warto?

Serial jest wart każdej minuty mu poświęconej. W zagadkę, w którą brniemy, brniemy powoli. Obieramy ją z kolejnych warstw i tajemnic. Za każdym razem, gdy już wiedziałam, o co chodzi w tej dramie, akcja robiła zwrot, a ja zostawałam z wielkimi oczami. Podobała mi się nie tylko wartka akcja dramy. Interesująco były pokazane stosunki personalne w grupie. To, w jaki sposób troszczyli się o siebie, również to, w jaki sposób zmieniali postrzeganie Kim Min Joona. Grupa odkrywa jego tajemnice, a on grupy. Z początku są wobec siebie nieufni, ale czas i prowadzone sprawy powoli zbliżają ich do siebie, scalając grupę. I na koniec: romans. Kim Min Joon i Jang Ha Ri to gorąca para tej dramy. Te krótkie chwile, które spędzali ze sobą, były tak elektryczne, a ich chemia była jak ogień. Drobny akcent romansu w tym serialu był o wiele bardziej udany niż niektóre z pełnowartościowych historii miłosnych, które widziałam. Myślę, że jak nigdy w życiu marzyłam o scenie pocałunku. Ale cóż, nie możemy mieć wszystkiego, prawda? A gdy było już prawie – prawie, on wyskoczył z TAKIM tekstem, że ręce opadły…

Jak wspomniałam, intryga rośnie wraz z oglądanymi odcinkami. Historia jest spójna i trzyma się głównego nurtu. Fakt, oglądając drugi i kolejne razy, zauważamy niedociągnięcia i braki logiczne, ale czy nie jest tak z każdym serialem, który lubimy i oglądamy? Gdzieś koło 10 odcinka jest scena, która wydaje się „z kosmosu”. O czym oni mówią? Scena ta nabiera wyrazu i koloru dopiero pod koniec dramy, gdy wiemy już to, co wiemy.Jak pisałam, oglądając dramę kolejny raz, miałam odniesienie do powieści dla dzieci z rodzimego podwórka, czyli „Wielka, większa i największa”. Błahe z pozoru oszustwo ubezpieczeniowe, katastrofa lotnicza, tragedia wielu ludzi, którzy stracili bliskich, urosła do rangi wielkiego przekrętu. Przekrętu, który oprócz korzyści dla dwóch firm i ich właścicieli praktycznie nic nikomu nie przyniósł. Porównałam też dramę do labiryntu Minotaura i też podtrzymuję tę tezę. Nitka doprowadziła nas do potwora, tylko o dziwo potwór ten nie był rogatą hybrydą człowieka i byka, tylko dwójką… o nie, nie, nie zdradzę Wam puenty…

Zapraszam do dramy i samodzielnych wniosków…

~ szymki

Oczywiście, ta drama jest dostępna na naszej stronie: Kliknij, by przejść do dramy.

[reactions style=2]

Przeczytaj inne artykuły tej serii:

Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reiaoki
reiaoki
11 miesięcy temu

Zaznaczę najpierw, że Yoo Ji Tae z wielu powodów, m.in. z powodu “Oldboya” oczywiście, jest jednym z moich ulubionych koreańskich aktorów. Mimo to, a może właśnie dlatego, chciałem uściślić powyższą informację – otóż wszelką działalność charytatywną prowadzi on wspólnie ze swoją żoną, również popularną aktorką Kim Hyo In.
Co się zaś tyczy Ryuhwy, to rzeczywiście coś z tym hejterstwem może być dalej na rzeczy, skoro od dwóch lat nie pojawiła się w żadnej produkcji… Jej siostra bliźniacza zresztą też… A szkoda…

szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  reiaoki

Szukając materiałów do tekstu, ustaliłam iż działalność charytatywna prowadzona przez Yoo Ji Tae prowadzona jest wspólnie z małżonką. Jednakże tekst dotyczył zarówno dramy jak i aktorów w niej występujących.
Ale dziękuję za uważne czytanie.

Arynka
11 miesięcy temu

Dobra recenzja dobrej dramy.
Super Ci wychodzi łatwość wypowiedzi.
Ach i te statystyki… wydaje się że z oszustw są łatwe pieniądze…
A każdy ubezpieczyciel na pewno sprawdza i weryfikuje odszkodowania i wyłudzenia….
Nie było nudno.
Jest moc.

Last edited 11 miesięcy temu by Arynka
szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  Arynka

Z Twojej klawiatury to dla mnie zaszczyt👩‍💻
Dziękuję 💚💚🐎

Anita19701970
Anita19701970
11 miesięcy temu

, czytanie twych recenzji to sama przyjemność. Te wszystkie smaczki, szczegóły, szczególiki , są niezwykle ciekawe.
Samą, dramę Mad Dog, oglądałam dość dawno, ale doskonale pamiętam emocje które mi towarzyszyły.
Nieraz nie dwa czułam, jakby ktoś przywalił mi obuchem w głowę.
Obsada, rewelacyjna uwielbiam wszystkich aktorów razem i każdego z osobna .
To jak stworzyli obraz niezwylke realistyczny, by poczuć to na własnej skórze.
Są emocje, jest moc.

Last edited 11 miesięcy temu by Anita19701970
szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  Anita19701970

Jak pisałam do dramy podchodziłam dwa razy, później poleciałam, że o matko jeża 🙂 do tego dochodzi OST z piosenką tytułową – miód i orzeszki 🙂
Powiem, że lada moment powinna pokazać się na stronie “niespodzianka” dot “Mad doga” 🙂 i OST-a 🙂

Sonyeon
11 miesięcy temu

Mad dog jest świetną dramą, ale chyba nie do końca docenioną, szczególnie u nas. Miałem przyjemność robić do 9 odcinków korektę, więc każdy z nich oglądałem po dwa razy. Woo Do Hwa to rzeczywiście największa gwiazda tej dramy. Jeśli po wojsku nadal będzie tak dobierał role, to ma gwarantowaną pozycję gwiazdy – nie tylko amanta. Ryu Hwa Young jest rewelacyjna, równie dobra jak w Age of Youth – ale kariery raczej nie zrobi, bo Koreańczycy, jak już przypną komuś łatkę i go zbojkotują, to rzadko kiedy odpuszczają. Natomiast Yoo Ji Tae, chociaż dobrze grał, mnie osobiście trochę denerwuje. Widziałem go w “Different Dreams” i tam grał dość podobnie – jak dla mnie zbyt patetycznie. Jego postać jest trochę przerysowana [szczególnie emocje]. Ból i cierpienie ukazane przez Woo Do Hwa robiły na mnie większe wrażenie i wydawały się bardziej autentyczne. Ale to oczywiście kwestia gustu.
Dzięki za świetną recenzję.

szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  Sonyeon

Może teraz, maniacy obejrzą tę perełkę 🙂
Jak nie dla historii to dla Woo Do Hwana 🙂 . Tak jak napisałeś, jeśli będzie dobierał uważnie role będzie WIELKI 🙂 . Służbę wojskową rozpoczął w lipcu tego roku… pozostaje nam czekać 21 miesięcy ….. jakoś damy radę…. 🙂

gosia.q
11 miesięcy temu
Reply to  szymki

a nie mogą go szybciej zwolnić? Może byśmy jakąś petycję wystosowały?😅 Albo go odbijemy z tego wojska… ile byśmy w razie wpadki dostały? Ty się lepiej znasz na paragrafach KK😁

szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  gosia.q

@gosiu, wbrew pozorom to nie jest takie proste. Nasz polski kodeks karny zawiera przepisy wojskowe (rozdział 38- 44 KK). Mamy tam przepis o dezercji art 339 par 1 – ale to dotyczy rodzimych żołnierzy 🙂 Z tego co można wyszukać oraz wyczytać w necie, to raczej służba wojskowa w Korei dla mężczyzn pomiędzy 20 a 38 rokiem życia jest obowiązkowa, jest to dla nich “zaszczyt” i trwa ok 21 miesięcy. Wielu idoli jest w wojsku i “cierpimy” na tym, my fani…. Obawiam się więc, że nawet gdybyśmy napisały petycję ewentualnie zrobiły podkop to WDH nie wyszedł by z nami 🙁

gosia.q
11 miesięcy temu
Reply to  szymki

W mordkę jeża, to pozostaje czekać na dalsze tłumaczenie “The King: Eternal Monarch” – tam można nacieszyć wzrok podwójnie😁 I jeszcze pozostaje mi “Save me” bo utknęłam na pierwszym odcinku.😅

gosia.q
11 miesięcy temu

Twoja recenzja jak zwykle trafna i dzięki niej naszła mnie nagła ochota na powrót do “Mad doga” lub chociaż wysłuchanie muzyki z serialu. Tak jak Ty, miałam więcej niż jedno podejście do tej dramy, ale przekonał mnie Woo Do Hwan, który wraz z Ryu Hwa Young stworzył wspaniały duet, nie ujmując przy tym innym aktorom, bo też byli świetni. Bezapelacyjnie trzeba tę dramę obejrzeć, bo trzyma w napięciu do samego końca. A ostatnie minuty są po prostu urocze 😍 Ps. Za to kocham tę dramę:
Jang Ha Ri
https://www.youtube.com/watch?v=J1d7sU2EjRM
Kim Min Joon
https://www.youtube.com/watch?v=VnSZrW9CRLA

szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  gosia.q

Cieszę się, ja też lubię do niej wracać 🙂 A ostatni odcinek ……. i ta spódniczka, ten płaszcz no i ten uśmiech…. 🙂 Czy ja się ślinię??? Tak, na pewno 🙂

gosia.q
11 miesięcy temu
Reply to  szymki

na tę ślinę przydała by się chusteczka od naszego czyścioszka – Jana Gebauera 😁 doba idę wziąć zimny prysznic bo inaczej dziś nie zasnę🙄

nikahali88
nikahali88
11 miesięcy temu

moje gratulacje .Bardzo dobra recenzja na temat bardzo dobrej dramy i jak widzę nie tylko dla mnie , wspaniałego Woo Do Hwan .Ten chłopak dostał dar od Boga i go nie zmarnował .Z ogromną przyjemnością obserwuję jak jego talent rozkwita w każdej kolejnej produkcji.
Ktoś kto nie oglądał, po przeczytaniu twojej recenzji napisanej konkretnym acz lekkim piórem z pewnością obejrzy.
A moja ulubiona scena to ta ostatnia kiedy przykrywa jaj nogi😉
Jeszcze raz gratuluje i pozdrawiam😘

szymki
szymki
11 miesięcy temu
Reply to  nikahali88

Ostatnia scena…. a tak wiele o tej dwójce mówi.
Dziękuję za Twoją lekturę, moich literek i widzimy się pod projektami Ekip

5 4 votes
Article Rating