Są dramy, w które wsiąkam od razu. Widać to od razu pod każdym wyemitowanym odcinkiem, jak snuję razem z Gadułkami teorie spiskowe. Teorie, które czasami się sprawdzają, a czasami można położyć je na grilla i będą lepiej spożytkowane 😊. Jednakże są też i takie dramy, które pomimo potencjału, jaki posiadają, i moich szczerych chęci do ich obejrzenia omijam wielkim łukiem, by później obejrzeć je w ciszy i „samotności” widza. Tak też było z dramą „Search”. Rozpoczynając jej seans, po pierwszym odcinku jakoś „znikła” z mojego pola obserwacji. Być może radar przestał być „czuły” na twarz Jang Dong Yoona? Nie wiem, ale po zakończeniu pracy przez Ekipę postanowiłam do niej wrócić i poświęcić jej cały swój czas i uwagę. Co widziałam, to opiszę, a Wy być może poczytacie i też mi coś odpiszecie…

Jest to dla mnie trudne, ponieważ to pierwsza drama, którą zmęczyłam… i ona zmęczyła mnie… dosłownie. Nie tego się spodziewałam, rozpoczynając seans. Dobrze, że autorzy „zamknęli” się w 10 odcinkach, bo więcej bym nie zmogła.

Moi drodzy, czas do wojska… jest to recenzja dramy „Search”.

Stare przysłowie mówi „za mundurem panny sznurem”, w tym wydaniu nie tylko panny i nie tylko sznurem… bo za wojskiem ciągnie się coś jeszcze…

Info

  • Scenariusz

    Goo Mo i Go Myung Joo – panowie mają niewielkie osiągnięcia, jeśli chodzi o filmy i dramy, a jeśli dwóch pisze, to widz niekoniecznie skorzysta…

  • Reżyseria

    Lim Dae Woong – ma na swoim koncie 3 filmy i obecnie prezentowaną dramę, która, o dziwo, wśród jego projektów jest najwyżej oceniana.

  • Więcej info o dramie

Zwiastun

Opis fabuły

Koo Dong Jin jest sierżantem, któremu zostało niewiele czasu w armii. Son Ye Rim jest elitarnym oficerem i za wszelką cenę stara się ukryć prawdę o swoich narodzinach. Oboje należą do grupy wojskowych zwiadowców, którzy próbują walczyć z tajemniczą istotą. Zawiązują sojusz i próbują uciec ze strefy zdemilitaryzowanej.

Tam, gdzie kończy się logika, zaczyna się wojsko…

I uwierzcie mi, wiem, co piszę… Nieważne, czy film, serial czy drama, czy polski, czy też inna produkcja, nigdy nie jest pokazane, jak jest naprawdę w „środku” przedstawianego środowiska.  Oglądając kiedyś polski serial o pewnym szpitalu w lesie 😊, rozmawiałam z lekarzem. Za głowę się łapał biedak, że życie w szpitalu tak nie wygląda. To samo miałam z pewnym serialem o polskich żołnierzach na misji wojskowej. Bardzo Bliska Mi Osoba po pierwszym odcinku wśród niecenzuralnych słów wyłączyła telewizor i zabroniła mi dalszego oglądania. Nie nam więc dyskusje na temat zachowania żołnierzy tej lub innej armii, tym bardziej, że na temat jednej armii krążą legendy na pograniczu nie tylko państw.

Dlaczego w każdym filmie czy też serialu „ciekawe” przygody spotykają żołnierza, gdy ten ma opuścić służby mundurowe? Cały czas nuda, monotonia, a jak chwila do końca, to… BUM… i przygoda z byłą dziewczyna w tle. Szczerze mówiąc, wolałabym, by była to była koleżanka ze szkoły lub studiów, a nie koniecznie była „miłość”, ale nie można mieć wszystkiego, nie będąc autorem scenariusza 😊.

Zaczynamy seans MOCNO, od rodzinnej ucieczki na Południe, Ona ucieka z dzieckiem, On z tajemniczą walizeczką. Niestety, reżim północny przewidział ten ruch. Rozpoczyna się pościg za uciekinierami i zarazem początek naszej opowieści. Tak trafiamy nad rzekę, w lesie, w strefie zdemilitaryzowanej nr 21 (coś jak amerykańska 51 – tylko bez UFO). Gdzie „zło” jest uśpione przez prawie 20 lat, by obudzić się głodne nie tylko zemsty…

Zamysł był/jest ciekawy, ale twórcy poszli, nie wiem, na skróty (myślowe), za wiele wątków chcieli upchać w projekcie. Według mnie wyszedł jeden wielki miszmasz. Bo ani to thriller, troszkę może tajemnica (jeśli chodzi o pochodzenie paru osób), ale czy to porywa widza?  Nie wiem. Ja osobiście na koniec byłam mocno zawiedziona…

Aktorstwo

Aktor planu pierwszego, Jang Dong Yoon, jako sierżant, przewodnik psa wojskowego, Yong Dong Jin. Przyznam, że po „Nokdu”… nie spodziewałam się, że aktor pokaże nam się z TOTALNIE innej strony. Dalej jest empatyczną i ciepłą osobą, tylko teraz nie w stosunku do wioski kobiet, ale do kolegów z oddziału i tego, co świeci oczami 😊.

Krystal Jung jako porucznik KCST, Seo Ye Rim. Kobieta skupiona totalnie na sobie. Jest jedną z trzech ważnych ról kobiecych (według mnie) w tej dramie, ale szczerze powiem, że gdyby zamiast niej „podstawiono” nam faceta i inaczej rozpisano interakcje z Głównym, wcale nie odczułabym braku postaci kobiecej jako „partnerki’ dla Głównego.

Moon Jeon Hee jako Kim Da Jeong była żołnierzem specjalnej 709 jednostki sił specjalnych. Po odejściu ze służby, wraz z mężem i córką osiedla się w strefie zdemilitaryzowanej i jest przewodnikiem w Memorial Hall.

Więcej o „pochodzeniu” postaci dowiedziałam się, pisząc ten tekst, niż oglądając dramę, nawet słuchając między słowami. Według mnie za mało „skupiono” się na pochodzeniu postaci, ich historii, więc oglądając seans, nie czułam z nimi żadnej więzi „emocjonalnej”.

Ulubione sceny

Tych za wiele też nie było, choć może te…

Spoiler Pokaż

Uznanie

OCN to, jak wiemy, stacja kablowa. Ma w swoim dorobku diamenty, ale ma też i węgielki. O dziwo, średnia oglądalność tego serialu osiągnęła zwyżkę (4,34%) w szóstym odcinku po zaliczonym spadku w trzecim (2,99%).

Na naszej stronie drama osiągnęła notę 4,6, to wysoko, ale tylko 61 osób oddało głos.

Ciekawostka – zagwozdka

Za Wikipedią: Koreańska Strefa Zdemilitaryzowana (kor. 한반도 비무장 지대) – strefa zdemilitaryzowana powstała w 1953 roku na mocy porozumienia z Panmundżom. Rozcina Półwysep Koreański pasem rozciągającym się po obu stronach linii demarkacyjnej,  o szerokości 4 km i długości 238 km, przebiegającym w przybliżeniu wzdłuż 38 równoleżnika.  Rola strefy polega na ograniczeniu fizycznego i wzrokowego kontaktu sił obu stron, co zapobiega incydentom i prowokacjom, tym samym niekontrolowanemu wznowieniu konfliktu. Strefa nie może odegrać jednak żadnej roli, jeśli chodzi o uchronienie stron przed niespodziewaną agresją. Wynika to z faktu, że paradoksalnie po obu stronach wąskiej strefy znajduje się najbardziej zmilitaryzowana przestrzeń we współczesnym świecie, w której zgromadzono milionowe armie wyposażone w najnowocześniejsze środki rażenia, w tym broń nuklearną, biologiczną i chemiczną oraz środki jej przenoszenia. W Strefie Zdemilitaryzowanej znajduje się największe na świecie pole minowe – czy nosi ona nr 21??? To tajemnica wojskowa o klauzuli ŚCIŚLE mocno, bardzo TAJNE!!

25 października 2019 r. Choi Kyung Joo – szef marketingu stacji OCN ogłosił na konferencji prasowej, że „Search” będzie jednym z 11 seriali wyemitowanych przez stację w roku 2020. To czwarta odsłona projektu „Dramatic Cinema” i pierwszy projekt nowo utworzonego oddziału OCN Studio.

Aktor Jang Dong Yoon ogłoszony został jako pierwszy aktor  29 listopada 2019 r., czyli miesiąc po przedstawieniu dramy.

Pierwsze czytanie odbyło się kwietniu 2020 r., a ostatnie zdjęcia w sierpniu 2020 r. Jest to drama całkowicie wyprodukowana fabrycznie, gdyż niemożliwym było kręcenie zdjęć w strefie zdemilitaryzowanej ze względów wiadomych. Pot i łzy aktorów były prawdziwe, gdyż nierzadko kręcili sceny w środku upalnego lata z 20 kilogramami prawdziwego sprzętu wojskowego na sobie.

Czy warto?

Czy warto… szczerze powiem, nie wiem.

Pozostawiam ten „problem” dla każdego indywidualnie. Jest to chyba jedna z niewielu dram, którą odhaczyłam w notesiku i nie mam zamiaru do niej wrócić z tych lub innych względów.

Na początku drama mnie wciągnęła i byłam naprawdę ciekawa, co dalej. W mojej rodzinie mogę pochwalić się wieloma służbami mundurowymi i naprawdę temat mnie chwycił za serce (po opisie). Pierwsze odcinki poleciałam, naprawdę, szybciutko (pomiędzy aktualnymi dramami), ale później… im dalej w las, tym więcej… czego? Niedopowiedzeń, niedomówień. Czegoś mi w tej dramie brakowało. Nie rozumiem, jak i dlaczego oraz po co były niektóre sceny. Jak wspomniałam wyżej, za wiele wątków. Czasami odbierałam braki w scenariuszu w ten sposób: „brakuje nam pomysłu, co dalej, więc zróbmy przeskok do 1997 r… a nuż coś się stanie”, takie moje „ahoj, przygodo… coś wymyślimy na koniec”…

Jak w każdej dramie, tak i w tej jest sporo absurdów, a mistrzostwo (!!!) to „wyprawa” kandydata na prezydenta do zamkniętej strefy w kamizelce kuloodpornej w celu poszukiwania tajemniczej substancji, która czyni… no właśnie, co ta substancja miała niby robić?

Jeśli siłą napędową tej dramy mieli być aktorzy, to na pewno byli zarówno Jang Dong Yoon, jak i Krystal, ale czy drama sama sobą się obroniła?

Na to pytanie Wam nie odpowiem, musicie zobaczyć sami…

~ szymki

Oczywiście, ta drama jest dostępna na naszej stronie: Kliknij, by przejść do dramy.

[reactions style=2]

Przeczytaj inne artykuły tej serii:

Subskrybuj
Powiadom o
10 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
reiaoki
reiaoki
4 miesięcy temu

O, jest recenzja szymki, z przyjemnością zagłębiłem się w lekturze.
A co z recenzją recenzji szymki? No cóż, gdybym był złośliwy (a wszak wszyscy wiedzą, że ta cecha jest mi całkowicie obca), napisałbym tak: najlepszą rekomendacją dla dramy “Search” jest… brak rekomendacji ze strony autorki tekstu (biorąc pood uwagę, że wcześniej polecała chińską tandetę i dramy dla kucharek).
Ale złośliwy nie jestem, więc napiszę obiektywnie: to jest najlepsza drama z tych, które do tej pory rezcenzowała szymki.

Czy to oznacza, ze jest to drama dobra?
Nie do końca. Jest to serial spod szyldu “dramatiuc cinema”, więc przyłożono się do realizacji, zwłaszcza pod względem reżyserii. Tylko – i to jest największy mankament – zabrakło realizatorskiego rozmachu. Budżetu na pewno. Bieda wojsko z bieda sprzętem ściga bieda predatora, a we wszystko mieszają się cywile i (niestety nie mogli sobie tego darować, jak to w k-dramie) skorumpowani dygnitarze.
Niemniej trzyma akcja w napięciu i trzeba pochwalić twórców za odwagę podjęcia nowego tematu w świecie dram.

Dla mnie “Search” to taka zapowiedź kolejnej produkcji spod szyldu Dramatic Cinema – “Dark hole”, gdzie już pieniędzy tak nie poskąpiono i efekty są widoczne, choć oglądalność niezasłużenie katastrofalna…

Tak czy owak “Search” to piąta najlepsza drama ub. r. i jedyna tłumaczona na bieżąco na DQ. Potem obejrzeliśmy tu dramę numer 4 roku 2020, więc może i sukcesywnie doczekamy się pierwszej trójki…

Co do Krystal jako aktorki – pomysł, aby ubrać ją w mundur, zakryć głowę hełmem i jeszcze gogle nałożyć na twarz – wyborny! Tak powinna być traktowana większość idoli i idolek, z pożytkiem dla sztuki aktorskiej…

szymki
szymki
4 miesięcy temu
Reply to  reiaoki

Nigdy w życiu bym nie pomyślała, , że jesteś złośliwy NA PRAWDĘ NIGDY W ŻYCIU 🙂
Co zaś do samej dramy, może i jest piątą najlepszą dramą ub roku, tłumaczyła ją na stronie fantastyczna Tłumaczka z Super Ekipą ale……. ale mi się nie podobała i mam tego (bolesną) świadomość, bo szykowałam się na tę dramę jak szpak na czereśnie…. Poza tym byłoby nudno, gdybym pisała tylko o tych dramach, które ujęły mnie za serduszko i przy których tupałam ….. Przygotowana mentalnie jestem przez i @Arynkę na negatywny odbiór tego tekstu, więc…. jak sama mówię, “nie takie czołgi na mnie szły” 🙂 …. Co nie zmienia faktu, że kolejny tekst będzie inny.

Pozwolisz również, że nie będę wdawać się z Tobą w dyskusję (którą nota bene wiem, że lubisz). Mamy odrębne zdania na jeden temat i pozwól tej drobnej równowadze, by trwała….

reiaoki
reiaoki
4 miesięcy temu
Reply to  szymki

Ależ mnie się właśnie bardzo podoba to, że masz odwagę pisać, że Ci się coś nie podoba!!! Tego mi najbardziej brakowało na DQ! To cudowne mieć różne zdania!

Anita19701970
Anita19701970
4 miesięcy temu

Oh, jak przyjemnie było zagłębić się w recenzję, i zobaczyć dramę innymi oczami. I mimo że było kilka nieścisłości, to
mi osobiście drama bardzo przypadła do gustu, ze względu męskiej obsady, i co by nie grali, by mi się podobało.
No i mała Park Da Yeon zawsze jak na widziałam śmiałam się jak głupi do sera 😄
Uwielbiam czytać zagwozdki i ciekawostki, dotyczące dramy.

Spoiler Pokaż

Karzdy musi wyrobić, swoje zdanie na temat dramy, jak mówi.

szymki
szymki
4 miesięcy temu
Reply to  Anita19701970

hahahah mnie obsada męska dramy również nie przeszkadzała a wręcz trzymała do końca projektu. Raziły i rażą mnie absurdy jakie były ukazane w tej dramie. Wg mojego skromnego zdania pomysł i zamysł był świetny ale twórcy musnęli tylko to co mogłoby interesować

Spoiler Pokaż

i mogłabym tak dłużej ….ale to moje zdanie…. w innej recenzji będzie inne 🙂

Anita19701970
Anita19701970
4 miesięcy temu
Reply to  szymki

Doskonale to rozumiem i to też mnie raziło, ale jak bym się rozpisała to wiesz jak by się skończyło 😄😄😄,

Spoiler Pokaż
Vellamo
Vellamo
4 miesięcy temu

Był moment, że wahałam się nad tą dramą bardzo. Bo i plakat ciekawy i zwiastun i nawet wstępny opis… Jeżeli drama jest dobra, to nie musi być romans na pierwszym miejscu. Może być typowo kryminalna, wojskowa, medyczna – cokolwiek. Ale musi być DOBRA. A ja czytałam już zdania i recenzje nie tylko – wiele z nich jednak pokrywało się właśnie z jej zdaniem. Że pourywane wątki, że chaos, że dobry początek, a potem coraz gorzej, że wszystko się rozmywa. Mam już za sobą kilka takich projektów, gdzie początek jest z przytupem a potem wszystko idzie o kant tyłka potłuc (vide – nieodżałowane “Tale of the nine – tailed”). Szkoda, że mając narzędzia, twórcy nie są w stanie zrobić dobrej rozrywki i pomyśleć o widzach nieco poważniej, niż mieć ich umysłowo za dziesięciolatków.

szymki
szymki
4 miesięcy temu
Reply to  Vellamo

A już się obawiałam, że nie tak zrozumiałam “przesłanie” dramy. 🙂

Welma
3 miesięcy temu

Odświeżająco czasem przeczytać tekst, w którym opowiadasz, że coś Ci się nie podobało i dlaczego. Nie zawsze niestety uda nam się trafić na coś dobrego, a kiedy szczególnie się na coś nastawimy i okazuje się to być kichą… oj znam ten ból aż za dobrze. Niestety samej dramy jeszcze nie miałam okazji zobaczyć, ale jestem żywo zainteresowana tym rozstrzałem w jej odbiorze, więc może za jakiś czas pojawię się z aktualizacją, kiedy już będę ją miała za sobą 😀

szymki
szymki
3 miesięcy temu
Reply to  Welma

Jak pisałam do połowy było fajnie ale później…. później panowie coś przekombinowali w scenariuszu i nie pykło im 🙂 . Sprawdź Sama i daj znać proszę, będę czekała na Twoją opinię.

5 1 vote
Article Rating